Report this app

Description

 OBS – Windows için Açık Yayıncı Yazılımı

Open Broadcaster Software’in kısaltması olan OBS, çeşitli platformlardaki birçok içerik oluşturucunun videoları için kullandığı güçlü bir programdır. Bu yazılım YouTubers, Twitch yayıncıları ve bu kategorideki herkes için idealdir. OBS çoğunlukla ekranlarını kaydetmek, daha sonra bir videoda düzenlemek için konsollarda ve PC’de oyun videosunu yakalamak isteyen kişiler tarafından kullanılır.

Yalnızca oyun oynamayı yakalamakla kalmaz, aynı zamanda web kameranızı kullanarak kayıt yapabilir ve ardından yazılımın içinde ses ve videoyu karıştırıp düzenleyebilirsiniz. Artık tek bir video yapmak için bir sürü farklı program kullanmak zorunda değilsiniz.

Obs Indir

OBS açık kaynak kodludur ve ücretsizdir, dolayısıyla herkes kullanabilir. Tonlarca farklı özelleştirme seçeneği vardır, bu nedenle biraz zaman ve sabırla yazılımı size, hedef kitlenize ve içeriğinize mükemmel uyum sağlayana kadar ince ayar yapabilirsiniz.

Kesintisiz geçişler için geliştirilmiş kayıt ve akış yazılımı

Her şeyden önce – OBS, içerik oluşturma için bir merkezdir ve içeriklerinin nasıl görünmesini istedikleri konusunda farklı fikirlere sahip farklı insan türleri tarafından kullanılması gerektiğini söyleyebiliriz. Yeni başlayanlar için hizmetten en iyi şekilde yararlanmak imkansız değildir, ancak her şeyin ne olduğunu ve tüm işlevlerin ne yaptığını anlamak biraz zaman alacaktır.

OBS web sitesine gitmek, kullanacağınız işletim sistemi için indirebileceğiniz yazılımın üç farklı sürümünü size sunacaktır. Beş dakikadan kısa süren hızlı bir indirme işleminden sonra bazı temel kurulumları yapabileceksiniz.

Tamamen size kalmış olan Realsense kamera için ek eklentiler ekleyip eklememeyi seçebilirsiniz – PC’nizde yalnızca 5 MB veya daha fazla yer kaplar. Ardından, size otomatik yapılandırma sihirbazını etkinleştirme seçeneği sunan bir pencere açılacak ve esas olarak akış mı yoksa kayıt mı yapacağınız için ayarları seçebilirsiniz. Yazılım daha sonra, ayarları bilgisayarınıza en uygun olacak şekilde yapılandırmak için bir dizi test çalıştırır. Bu noktada, OBS’yi keşfetmekte özgür olacaksınız.

Alt kısımda, ana ekranda bulunan ve üzerinde çalışacağınız beş ana alan olduğunu göreceksiniz: sahneler, kaynaklar, mikser, sahne geçişleri ve kontroller. İçeriğinize ekleyeceğiniz kaynaklar da dahil olmak üzere tüm ses, video ve diğer ana bileşenler sahne alanında olacaktır.

Kaynak örnekleri, oyun yakalamaları, görüntüler ve video yakalama cihazlarıdır. Mikserde ses seviyesini ayarlayabilir, sesini kapatabilir ve sıkıştırır gibi filtreler ekleyebilirsiniz. Sahne geçişleri, sahneler arasında sorunsuz bir şekilde geçiş ve çıkış yapmanızı sağlar ve kontrolleriniz, diğer temel komutların yanı sıra kaydı başlatmanıza ve durdurmanıza olanak tanır.

Kayda geçmeden önce, ayarlar menüsünü kontrol etmek ve her şeyin istediğiniz gibi ayarlandığından emin olmak isteyeceksiniz. ‘Akış’ sekmesinde, tamamladığınız dosyanızı yüklemek isteyebileceğiniz Twitch, YouTube ve Mixer gibi farklı yerleri görüntüleyebilirsiniz.

‘Çıkış’ta, akış için ses ve video bit hızını kontrol edebilir ve kayıt için videonun dosya türünü ve bilgisayarınızdaki hedef dosyayı değiştirebilirsiniz. Kısayol tuşları sekmesi, OBS’yi kullanma deneyiminin tamamını daha uygun hale getirdiği için inanılmaz derecede önemlidir.

Örneğin, ekranın sağ tarafına gidip ‘kayda başla’yı tıklamak yerine, hızlı bir akış başlatmak için eyleme ‘enter’ düğmesini atayabilirsiniz. Gelişmiş seçenekler, OBS’nin farklı işlevlerine daha fazla dalar ve biraz daha teknoloji meraklısı kullanıcılara yöneliktir.

Bu programı nerede çalıştırabilirsiniz?

Şu anda OBS Studio, PC (Windows 7 ve üstü), Mac (10.11 ve üstü) ve Linux için kullanılabilir. Windows çalıştıran bilgisayarlar söz konusu olduğunda, iyi bir web kamerası ile eşleştirilebilen bir masaüstü veya yerleşik olarak gelen bir oyun dizüstü bilgisayarı kullanmanızı öneririz.

OBS’den en iyi şekilde yararlanmak için, sahip olduğunuz bilgisayarın net bir oyun deneyimi yakalamak için gereken video ve grafik kartını idare edebilecek şekilde tasarlanmış bir bilgisayar olduğundan emin olmak istersiniz. Akış, kayıt veya her ikisi için doğru donanıma sahip değilseniz, en iyi yakalama yazılımı bile size pek yardımcı olmayacaktır.

Daha iyi bir alternatif var mı?

Açık kaynaklı ve özgür yazılım söz konusu olduğunda, bu inanılmaz bir araçtır. Bununla birlikte, OBS daha ileri düzey kullanıcılara yöneliktir ve daha ince ayrıntıların ayarlanması söz konusu olduğunda bunaltıcı olabilir. Yeni başlıyorsanız ve her şeyin ne olduğunu öğrenmek için zaman ayırmak istemiyorsanız, Streamlabs daha çok bir atlama rotasıdır.

Streamlabs, Ninja, Pokemane ve Lirik gibi en iyi isimler de dahil olmak üzere Twitch yayıncılarının %70’inin bu hizmeti kullanmasıyla övünüyor. Hizmet, birkaç temel soru sorduktan sonra tüm ayarları sizin için yapar ve Twitch gösterge tablonuz gibi diğer pencereleri programa entegre etmenize olanak tanır, böylece çok fazla geçiş yapmanıza gerek kalmaz. Her iki programın da birçok benzer özelliği vardır, ancak OBS tamamen ücretsizdir, oysa Streamlabs’in daha gelişmiş işlevleri için bir kereye mahsus yüksek bir ücret ödemeniz gerekir.

bizim almak

OBS’nin delicesine iyi bir program olduğunu düşünüyoruz ve ücretsiz olmasına biraz şaşırdık. Bir YouTube oyuncusu, Twitch yayıncısı olarak başarılı olmak için veya bir sonraki büyük iş projeniz için biraz video ve biraz yorum çekmeniz gerekiyorsa, ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.

İndirmeli misin?

Evet. Gerçekten harika bir içerik oluşturma konusunda ciddiyseniz ve biraz daha fazla çalışmaya istekliyseniz, OBS tam size göre. Bu yazılımdan gerçekten keyif aldığını gördüğümüz kullanıcı türü, akış ve kayıt sürecinin her alanında tam olarak neler olduğunu bilmek isteyen ve küçük ayrıntılara ince ayar yapabilme özgürlüğünü seven kullanıcı türüdür.

İndirebileceğiniz, birkaç tıklamayla kurabileceğiniz ve gidebileceğiniz bir program değil, ancak öğrenme eğrisi, işlevleri öğrenmeye harcadığınız tüm zaman ve çabanın sonuçlarını gördüğünüzde buna değer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *