Report this app

Description

Python Indir - Güncellendi 2022

Python, Windows ile birlikte paketlenmemiş olarak gelir, ancak bu, Windows kullanıcılarının esnek programlama dilini yararlı bulamayacağı anlamına gelmez. Ancak en yeni sürümü yüklemek kadar basit değil, bu yüzden eldeki görev için doğru araçları aldığınızdan emin olalım.

İlk kez 1991’de piyasaya sürülen Python, genel amaçlı programlama için kullanılan popüler bir üst düzey programlama dilidir. Okunabilirliği vurgulayan bir tasarım felsefesi sayesinde uzun süredir hobi kodlayıcılarının ve ciddi programcıların gözdesi olmuştur. Sadece almak kolay bir dil değil (nispeten konuşma), aynı zamanda programı kullanmak için Python yüklü olmasını gerektiren binlerce projeyi çevrimiçi bulacaksınız.

HANGI SÜRÜME İHTIYACINIZ VAR?

Ne yazık ki, Python için birkaç yıl önce Python sürümleri arasında büyük bir bölünme yaratan önemli bir güncelleme yapıldı. Bu yeni gelenler için biraz kafa karıştırıcı olabilir, ama endişelenmeyin. Her iki ana sürümü de yükleyerek size yol göstereceğiz

Windows için Python indirme sayfasını ziyaret  ettiğinizde bölümü hemen görürsünüz. Sağ üstte, karede ve merkezde, depo Python 2 veya Python 3’ün en son sürümünü isteyip istemediğinizi sorar (bu eğitimden itibaren sırasıyla 2.7.13 ve 3.6.1).

Daha yeni daha iyi, değil mi? Belki öyle, belki değil. İstediğiniz sürüm son hedefinize bağlıdır. Örneğin,  Minecraft dünyanızı MCDungeon ile genişletme hakkındaki makalemizi okuduğunuzu  ve dünyalarınıza havalı şeyler eklemekten heyecan duyduğunuzu varsayalım . Bu proje Python’da kodlanmıştır ve Python 2.7 gerektirir – MCDungeon projesini Python 3.6 ile çalıştıramazsınız. Aslında, MCDungeon gibi hobi projelerini araştırıyorsanız, neredeyse hepsinin 2.7 kullandığını göreceksiniz. Hedefiniz “.py” uzantısıyla biten bir projeyi çalıştırmak ve çalıştırmaksa,  bunun için 2.7’ye ihtiyacınız olacak çok,  çok iyi bir şans var.

Öte yandan, aslında Python’u öğrenmek istiyorsanız, her iki sürümü de yan yana yüklemenizi öneririz (sıfır riskle ve sadece küçük bir kurulum zahmetiyle yapabilirsiniz). Bu, dilin en yeni sürümüyle çalışmanıza izin verir, ancak daha eski Python komut dosyalarını çalıştırır (ve daha yeni projeler için geriye dönük uyumluluğu test eder). Bununla birlikte, iki sürümü karşılaştırmak kendi başına bir makaledir, bu nedenle Python proje wiki’sine , farklılıklara ilişkin iyi yazılmış genel bakışlarını okuyabileceğinizi erteleyeceğiz  .

Yalnızca belirli bir sürüme ihtiyacınız olduğundan eminseniz, sadece Python 2 veya Python 3’ü indirebilirsiniz. Bugün mesafeye gidiyoruz ve her ikisini de kuracağız, bu nedenle her iki sürümü de indirmenizi ve aynı şeyi yapmanızı öneririz. Her iki sürümün ana girişi altında, aşağıda görüldüğü gibi bir “x86-64” yükleyici göreceksiniz.

Bu yükleyici, bilgisayarınıza uygun 32 bit veya 64 bit sürümü otomatik olarak yükleyecektir (  ikisi arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, burada  daha fazla bilgi bulabilirsiniz).

PYTHON 2 KURULUMU

Python 2’yi yüklemek çok kolay ve yıllar öncesinden farklı olarak, yükleyici sizin için yol değişkenini bile ayarlayacaktır (biraz sonra içine gireceğimiz bir şey). Yükleyiciyi indirin ve çalıştırın, “Tüm kullanıcılar için yükle” yi seçin ve ardından “İleri” yi tıklayın.

Dizin seçimi ekranında, dizini “Python27” olarak bırakın ve “İleri” ye tıklayın.

Özelleştirme ekranında aşağı kaydırın, “Path’a python.exe ekle” yi tıklayın ve ardından “Yerel sabit diske yüklenecek” seçeneğini seçin. İşiniz bittiğinde “İleri” yi tıklayın.

Bu noktadan sonra başka karar vermek zorunda değilsiniz. Kurulumu tamamlamak için sihirbazı tıklamanız yeterlidir. Kurulum tamamlandığında, Komut İstemi’ni açıp aşağıdaki komutu yazarak kurulumu onaylayabilirsiniz:

Başarı! Bir proje veya başka bir proje için ihtiyacınız olan tek şey Python 2.7 ise, burada durabilirsiniz. Yüklü, yol değişkeni ayarlandı ve yarışlara gidiyorsunuz.

PYTHON 3 KURULUMU

Python’un en yeni sürümünü öğrenmek istiyorsanız, Python 3’ü kurmanız gerekir. Python 2.7 ile birlikte sorunsuz bir şekilde kurabilirsiniz, bu yüzden devam edin ve  yükleyiciyi  şimdi indirin ve çalıştırın .

İlk ekranda, “Python 3.6’yı PATH’e Ekle” seçeneğini etkinleştirin ve ardından “Şimdi Yükle” yi tıklayın.

Sonra, vereceğiniz bir karar var. “Yol uzunluğu sınırını devre dışı bırak” seçeneğine tıklamak MAX_PATH değişkenindeki sınırlamayı kaldırır. Bu değişiklik hiçbir şeyi bozmaz, ancak Python’un uzun yol adlarını kullanmasına izin verir. Pek çok Python programcısı Linux ve yol adı uzunluğunun bir sorun olmadığı diğer * nix sistemlerinde çalıştığı için, bunu önceden açmak Windows’ta çalışırken yolla ilgili olabilecek sorunların giderilmesine yardımcı olabilir.

Devam etmenizi ve bu seçeneği belirlemenizi öneririz. Yol uzunluğu sınırını devre dışı bırakmak istemediğinizi biliyorsanız, yüklemeyi bitirmek için “Kapat” a tıklamanız yeterlidir. Ve değişikliği yapmadan önce sorun hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız,  buradan okuyun .

Yalnızca Python 3 yüklüyorsanız, python -v doğru şekilde yüklendiğini ve yol değişkeninin ayarlandığını kontrol etmek için yukarıda kullandığımız komut satırının aynısını kullanabilirsiniz  . Bununla birlikte, her iki sürümü de yüklüyorsanız, aşağıdaki bölümde bulunan hızlı ayarlamayı yapmanız gerekir.

KOMUT SATIRINDAN HER İKI PYTHON SÜRÜMÜNE ERIŞEBILMENIZ İÇIN SISTEM DEĞIŞKENLERINI AYARLAMA

Eğiticinin bu bölümü tamamen isteğe bağlıdır, ancak komut satırından Python’un her iki sürümüne de hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar. Her iki Python sürümünü yükledikten sonra biraz tuhaflık fark etmiş olabilirsiniz. Her iki Python yüklemesi için sistem yolunu etkinleştirmiş olsak da, komut istemine “python” yazdığınızda yalnızca Python 2.7’ye yönlendirilirsiniz.

Bunun nedeni basittir: Değişken (bir yükleyici tarafından otomatik olarak ayarlanmış veya manuel olarak ayarlanmış olsun) basitçe bir dizini işaret eder ve bu dizindeki her yürütülebilir dosya bir komut satırı komutu haline gelir. Listelenen iki dizin varsa ve her ikisinde de “python.exe” dosyası varsa, değişken listesinde hangi dizin daha yüksekse kullanılır. Ve sistem ve kullanıcı için ayarlanmış bir değişken varsa, sistem yolu kullanıcı yoluna göre önceliklidir.

İkincisi tam olarak bu durumda olan şeydir: Python 2 yükleyicisi sistem genelindeki değişkeni düzenledi ve Python 3 yükleyicisi bir kullanıcı seviyesi değişkeni ekledi ve bunu Windows ortam değişkenlerine bakarak doğrulayabiliriz.

Başlat’a basın, “gelişmiş sistem ayarları” yazın ve “Gelişmiş sistem ayarlarını görüntüle” seçeneğini seçin. Açılan “Sistem Özellikleri” penceresinde, “Gelişmiş” sekmesinde “Ortam Değişkenleri” düğmesine tıklayın.

Burada “Kullanıcı değişkenleri” bölümünde Python 3’ü ve “Sistem değişkenleri” bölümünde Python 2’yi görebilirsiniz.

Bu durumu düzeltmenin birkaç yolu vardır. En basit olanı (en az işlevselliğe sahip olsa da), en azını kullanmayı planladığınız Python sürümü için girişi kaldırmaktır. Bu basit olsa da, çok da eğlenceli değil. Bunun yerine Python 2 için “python” ve Python 3 için “python3” e erişmemizi sağlayacak başka bir değişiklik yapabiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.