Report this app

Description

Windows’ta Silinmeyen Dosyalar Nasıl Silinir?

Sisteminizi, sürücüde gereksiz yer kaplayan gereksiz veya alakasız dosyalardan temiz tutmak önemlidir. Windows’ta yönetici ayrıcalıklarına sahip olmalarına rağmen, kullanıcılar bazen bazı dosya veya klasörleri silemedikleri durumlarda bu sorunla karşı karşıya kalmaktadır.

Silinmeyen Dosyaları Silme Programı

Buna bir virüs, kötü amaçlı yazılım, casus yazılım, reklam yazılımı, Truva atı veya bozuk/hasarlı sistem dosyaları ve dosyaları kilitleyerek silinemez hale getiren izinler neden olabilir.

Bazı durumlarda, dosya başka bir uygulama veya temel program tarafından kullanıldığı için kaldırılamaz veya silinemez. Silinemeyen veya kilitli dosyaları silmeye çalışırken Windows’ta sık görülen bazı hatalar şunlardır:

 1. Dosya başka bir program tarafından kullanılıyor

 2. Paylaşım ihlali var

 3. Dosya silinemiyor: Erişim reddedildi

 4. Kaynak veya dosya hedefi kullanımda

 5. Dosya veya dizin bozuk veya okunamıyor.

Biraz yer açmak için uğraşırken bu sinir bozucu olabilir ve birkaç zahmetli dosya ilerlemenizi engeller. Bu dosyalar birkaç bayttan bazen gigabayta kadar değişebilir.

Silinmeyen Dosyalar Nasıl Silinir

Siz de benzer bir durumla karşılaştıysanız, bu silinemeyen dosya ve klasörleri ister manuel olarak ister bir yazılım kullanarak zorla silebilir ve kurtulabilirsiniz.

 1. Sistemi Yeniden Başlatın

İlk önce, yeniden başlatmayı deneyin. Dosya veya klasör konumunun arka planda bir yazılım veya temel Windows programları tarafından kullanılıyor olması mümkündür. Sistemi kapattığınızda bu işlemler durur. Yeniden başlattıktan sonra Dosya Gezgini’ni açın ve dosya veya klasör konumuna göz atın. Silmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, aşağıdaki adımları izleyerek Windows’ta ‘Güvenli Mod’da önyükleme yapın:

Windows XP ve 7’de

 • Sisteminizi kapatın ve ardından açmak için güç düğmesine basın.

 • ‘Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri’ ekranını görene kadar hemen klavyede ‘F8’ tuşuna basmaya başlayın.

 • ‘Gelişmiş Önyükleme seçenekleri’nden ok tuşunu kullanarak Güvenli Mod’u seçin ve ‘Enter’ tuşuna basın.

Windows 10, 8.1 ve 8’de

 • Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Kurtarma’ya gidin ve Gelişmiş Başlangıç ​​altındaki ‘Başlayın’ düğmesini tıklayın.

 • Mevcut seçeneklerden, Sorun Gider > Gelişmiş seçenekler > Başlangıç ​​Ayarları > Yeniden Başlat seçeneğine gidin.

 • Yeniden başlattıktan sonra, sistemi Güvenli Modda başlatmak için 4 veya F4’e basın.

Güvenli Modda başarıyla önyükleme yaptığınızda, Dosya Gezgini’ni açın ve dosyaları veya klasörleri silmeyi deneyin veya bu işe yaramazsa bir sonraki çözüme geçin.

 1. Komut İstemini Kullanma

Komut İstemi veya cmd, Windows PC’nizdeki en zahmetli dosya ve klasörlerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Silinemeyen dosya ve klasörleri kalıcı olarak silmek için bu talimatları izleyin.

UYARI:  Bu komutlara çok dikkat edin. Bu komutları çalıştırmadan önce dosya veya klasörün konumunu en az iki ila üç kez onaylayın. Bazı önemli dosyaları yanlışlıkla silebilirsiniz.

 • ‘Windows+S’ tuşlarına basın ve cmd yazın.

 • ‘Komut İstemi’ne sağ tıklayın ve ‘Yönetici olarak çalıştır’ı seçin. Bir cmd penceresi görünür.

 • Tek bir dosyayı silmek için şunu yazın: del /F /Q /AC:\Users\Downloads\BitRaserForFile.exe

 • Bir dizini (klasörü) silmek istiyorsanız, RMDIR veya RD komutunu kullanın. Tür: rd /S /QC:\Kullanıcılar\İndirilenler

 • af ‘Enter’ düğmesine basın

Komut istemi silinemeyen dosya ve klasörleri  silemezse, silinemeyen ve kilitli (veya virüslü) dosya ve klasörleri bilgisayarınızdan silebilen ve sisteminizde gereksiz yere kullanılan alanı boşaltmanıza yardımcı olan BitRaser File Eraser gibi güvenilir bir araç kullanabilirsiniz  . Bu adımları takip et:

 • BitRaser for File yazılımını indirin ve kurun.

 • Yazılımı çalıştırın.

 • Sol bölmede, ‘Şimdi Sil’i tıklayın. Sağ panelde, tüm sürücüler ve bölümler görüntülenir.

 • Genişletmek için sürücüye çift tıklayın (veya ‘+’ üzerine tıklayın). Silinemeyen veya kilitli dosyayı veya kurtulmak istediğiniz klasörü bulana kadar genişletmeye devam edin.

 • Seçmek için dosya veya klasör onay kutusunu tıklayın. Birden çok dosya ve klasör/alt klasör seçebilirsiniz.

 • Sağ alt köşedeki ‘Şimdi Sil’ düğmesini tıklayın. İstendiğinde onaylayın.

 • Seçilen dosya ve klasörleri temizledikten sonra, Dosya için BitRaser’ın sistemi yeniden başlatmanızı istediği bir açılır pencere belirir. Sistemi yeniden başlatmak için ‘Yeniden Başlat’ı tıklayın.

Seçilen silinemez dosya ve klasörler, yeniden başlatmanın ardından sistemden kalıcı olarak kaldırılır.

Ayrıca, bu araç internet aktivitelerinizi, sistem izlerinizi, uygulama izlerinizi ve diğer dosya ve klasörlerinizi kalıcı olarak kurtarma kapsamı dışında temizlemenize ve gizliliğinizin korunmasına yardımcı olabilir.

NATO, ABD Savunma Bakanlığı (DOD Standard 5220.22-M) 3 Geçiş/7 Geçiş vb. gibi 17 Uluslararası silme standardını kullanarak verileri güvenli bir şekilde siler.

Çözüm:

Dosyalarınızı dikkatli ve güvenli bir şekilde kaldırın veya silin, aksi takdirde bazı önemli dosya veya klasörleri yanlışlıkla sildiğiniz için pişman olabilirsiniz. Sisteminizi ve dosyalarınızı enfeksiyondan korumak için güvenilir ve güvenilir bir virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma programı kullanın.

Ayrıca Fidye Yazılımı gibi virüs veya kötü amaçlı yazılım saldırıları nedeniyle veri kaybı durumlarından kaçınmanıza yardımcı olur. Ayrıca, sisteminizden gereksiz dosya ve klasörleri kaldırmak için zamanlama temizleme görevlerini çalıştırın.

Silinemez  dosya ve klasörleri silmek ve silme işlemini programlamak veya otomatikleştirmek için (bir kez, günlük, haftalık, aylık, ilk açılışta veya her açılışta) BitRaser File Eraser’ı kullanabilirsiniz  .

Leave a Reply

Your email address will not be published.