Report this app

Description

 ZIP Extractor’a hoş geldiniz

 1. Başlamak için Gmail, Google Drive veya bilgisayarınızdan açılacak bir ZIP dosyası seçin. Sürükle ve bırak özelliğini de kullanabilirsiniz.

 2. Görüntülendiğinde, görüntülemek veya indirmek için ZIP içindeki herhangi bir dosyaya tıklayın.

 3. Seçilen dosyaları Google Drive’a çıkarmak için “Çıkart” düğmesine basın.

 4. “(Unzipped Files)” ile biten sıkıştırılmamış dosyalar için Google Drive’da yeni bir klasör oluşturulacak.

 5. Çıkardıktan sonra, Google Drive’daki sıkıştırılmamış dosyalara gitmek için “Dosyaları Görüntüle”yi tıklayın.

Zip Indir

ZIP Çıkarıcı Nasıl Çalışır?

 • ZIP Extractor, saf bir JavaScript web uygulamasıdır. Tüm çıkarma ve açma işlemleri bilgisayarınızda, herhangi bir sunucuda değil, doğrudan web tarayıcınızda yapılır.

 • ZIP Extractor, parola korumalı dosyaları açabilir. Parola yalnızca bilgisayarınızda dosyayı açmak için kullanılır ve hiçbir zaman ağ üzerinden gönderilmez.

 • ZIP Extractor, ZIP, RAR, 7-Zip (*.7z), TAR, GZIP (*.gz), BZIP2 (*.bz2), LZIP (*.lz) ve XZ (*.xz) dosya formatlarını destekler.

ZIP Dosyaları Hakkında Genel Bilgiler

ZIP dosyaları, bir veya daha fazla dosyayı tek bir dosyada gruplandıran ve içindeki dosyaları sıkıştıran (onları küçülten) sıkıştırılmış arşivlerdir. ZIP dosya formatı, çeşitli iş ve kişisel uygulamalarda dosya gruplarını verimli bir şekilde depolamak ve aktarmak için çok popülerdir.

ZIP dosya formatı, internet dönemi öncesi Bülten Tahtası Sistemlerinde veya BBS’lerde yoğun olarak kullanıldığı 1980’lerin sonlarına kadar uzanır. Bu çağda dosya aktarımları MODEM’ler kullanılarak yapılmaktaydı ve aktarım hızları çok sınırlıydı. ZIP sıkıştırmasının kullanılması, dosya aktarımlarında düzenli olarak dakikalar hatta saatler kazandırır. Ayrıca birden fazla dosya ve klasörün birlikte gruplandırılmasına (“sıkıştırılmış”) ve tek bir ZIP dosyası olarak aktarılmasına izin verdi. ZIP dosyası alındıktan sonra açılır ve içeriği kullanıcının bilgisayarına açılır (“sıkıştırılmış”).

Bugün, ZIP dosya formatı internette ve bulutta yoğun bir şekilde kullanılıyor ve bu tür milyarlarca dosya dolaşımda. Bulutta, ZIP dosyaları genellikle hem Gmail ekleri hem de Google Drive’da veya Dropbox ve Microsoft OneDrive gibi diğer bulut tabanlı depolama sistemlerinde depolanan dosyalar olarak bulunur.

Sıkıştırmaya ek olarak, ZIP dosyaları,   birden çok dosya ve klasörü birlikte gruplayabilen arşivlerdir . Bu yapıldığında, dosya ağacının yol ve klasör bilgileri ZIP dosyasının içinde korunur. Bu, ZIP dosya biçimini dosya gruplarını paylaşmak ve dağıtmak için uygun hale getirir.

ZIP Dosyası Kullanım Örnekleri

ZIP dosyaları, tıp, sigorta, hukuk, ipotek, bankacılık ve finans, bilim, hisse senedi ve ticaret, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve eğitim sektörleri dahil olmak üzere çeşitli iş alanlarında yaygındır.

Aşağıda, ZIP dosyalarının gerçek kullanımına ilişkin bazı gerçek dünya örnekleri verilmiştir:

 • Bir araba sigortası acentesi, bir kişinin sağlık sigortası, ev sahibi sigortası, otomobil sigortası veya hayat sigortası poliçesi ile ilgili bilgileri postalar ve e-postayla gönderir.

 • Bir emlakçı, bir satış sözleşmesini tarar ve postalar ve bir ev satın alırken bunu bir ev kredisi için bir ipotek komisyoncusuna gönderir.

 • Bir hukuk firmasının avukatı veya avukatı, vasiyet, güven, talep veya diğer emlak planlama belgeleri gibi bir dizi ilgili yasal belgeyi birlikte postalar ve müvekkilleriyle paylaşır.

 • Bir üniversite öğrencisi, bir ev ödevi ve ilgili dosyaları ZIP’ler ve çevrimiçi bir derece programında öğretim görevlisine veya profesöre gönderir.

 • Bir vergi muhasebecisi, IRS’ye başvurmadan önce bir kişinin federal ve eyalet vergi beyannamelerinin bir kopyasını incelenmek üzere postalar ve e-postayla gönderir.

ZIP dosyaları, farklı türlerde birden fazla dosya içerebilir. Bir ZIP arşivine eklenebilecek yaygın dosyalar arasında PDF’ler, resimler, videolar ve Microsoft Word, Microsoft Excel ve Microsoft PowerPoint (*.DOCX, *.XLSX, *.PPTX dosya biçimleri) dahil olmak üzere Microsoft Office belgeleri bulunur.

ZIP Dosyaları Oluşturma ve Açma

ZIP Extractor ve çoğu modern işletim sistemi, ZIP dosyaları oluşturmak için yerleşik işlevselliğe sahiptir.

 • Windows veya PC’de bir ZIP dosyası oluşturmak için Windows Gezgini’nde dosyalara sağ tıklayın ve “Gönder -> Sıkıştırılmış (sıkıştırılmış) Klasör”ü seçin.

 • Mac OS çalıştıran bir Mac’te, Finder’da dosyalara sağ tıklayarak bir ZIP dosyası oluşturun ve “[name_of_file] sıkıştır” öğesini seçin.

 • Chrome OS çalıştıran bir Chromebook’ta Dosyalar uygulamasında bir dosya daha seçin ve ardından “Zip seçimi”ni seçin.

 • ZIP Extractor’da “Yeni ZIP Oluştur”u tıklayın ve buradan, Google Drive’daki dosyalar da dahil olmak üzere sıkıştırılacak dosya ve klasörleri ekleyebilirsiniz. Ayrıca dosyaları ve klasörleri ana ekrana sürükleyip bırakarak ZIP işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 • İnternet tarayıcınızda, doğrudan ZIP Extractor “Yeni ZIP Oluştur” ekranına gitmek için zip.new URL kısayolunu da kullanabilirsiniz.

Windows, Mac veya Chrome OS’de, bir ZIP dosyası çift tıklatılarak çıkarılabilir (sıkıştırılabilir). Ardından, tek tek dosyalar yeni bir dizine açılır ve önizleme, düzenleme, yazdırma vb. için kullanılabilir.

ZIP Extractor, ZIP Extractor’ın çoğu ZIP programının temel yerleşik işlevselliğinden çok daha fazla formatı desteklemesi dışında, standart işletim sistemlerinin sağladığı aynı açma işlevini sağlar.

En önemlisi, ZIP Extractor doğrudan bulutta çalışmak üzere aşağıdan yukarıya tasarlanmıştır. Google Drive veya Gmail’de ZIP dosyalarını açmak için yerleşik bir yetenek olmadığından, ZIP Extractor bu işlevi sağlayan bir üçüncü taraf uygulamasıdır.

Şifreleme ve Parola Koruması

ZIP dosya biçimi, temel parola korumalı ZIP dosyaları için destek sağlar. Daha yakın zamanlarda, ZIP formatı, AES (Gelişmiş Şifreleme Standardı) kullanılarak güçlü şifrelemeye sahip dosyalar oluşturma yeteneği ile geliştirildi.

Bu “güçlü şifreleme” yaklaşımı, orijinal sürümden çok daha güvenlidir, ancak Windows ve Mac bunları açamadığı için daha az uyumludur. “Güçlü şifreleme” kullanan ZIP dosyalarının açılması için ZIP Extractor, WinZip veya diğer daha gelişmiş programlar gerekir.

RAR ve 7-Zip dahil olmak üzere diğer arşiv biçimleri de şifrelere izin verir. Bu biçimlerin, dosya içeriğine ek olarak (sağlanan parolayı kullanarak) arşiv dosyasında bulunan dosyaların adlarını da şifrelemek için özel bir yeteneği vardır.

ZIP Extractor, her tür parola ve şifreleme biçimiyle ZIP, RAR ve 7-Zip dosyalarını açmak için tam desteğe sahiptir. Ayrıca hem standart şifreleme (Windows ve Mac ile uyumlu) hem de “güçlü şifreleme” (ZIP Extractor veya WinZip’in açılmasını gerektiren) ile ZIP dosyaları oluşturabilir.

Sıkıştırılmış Arşiv Dosya Biçimleri: ZIP, RAR ve 7-Zip

Günümüzde dolaşımda olan en yaygın üç dosya sıkıştırma formatı ZIP, RAR ve 7-Zip’tir; ZIP dosyaları en yaygın olanlardır. Her dosya türü için ayrıntılar aşağıda verilmiştir.

ZIP Dosya Biçimi

ZIP dosya biçimi, hem bir arşiv  dosyası biçimi (birden çok dosya ve klasör içerebilir) hem de bir sıkıştırma  dosyası biçimi (yani dosya verilerinin kendisinin sıkıştırılabileceği anlamına gelir )  olmasıyla dikkate değerdir  . ZIP dosyaları açık ara en yaygın bu tür sıkıştırılmış arşiv formatı olmasına rağmen, aşağıda açıklanan başkaları da vardır.

ZIP dosya formatı, 1989’da PKWARE® tarafından tanıtıldı ve dosya formatı ve özellikleri o zamandan beri gelişiyor. Resmi ZIP dosyası belirtimi, yaratıcısı PKWARE tarafından bir Uygulama Notu olarak yayınlanır.

ZIP dosya formatı, birçok farklı sıkıştırma yöntemini desteklemesiyle dikkat çekicidir  . Deflate olarak adlandırılan ZIP dosyaları tarafından kullanılan geleneksel sıkıştırma yöntemi  , açık ara en yaygın olanıdır. ZIP Extractor veya işletim sisteminizle bir ZIP dosyası oluşturulduğunda, bunlar genellikle kullanılan sıkıştırma yöntemleridir. Ancak bazı ZIP programları, LZMA, BZIP2, PPMD ​​ve XZ (LZMA2) dahil olmak üzere daha gelişmiş sıkıştırma yöntemlerini kullanarak ZIP dosyaları oluşturabilir.

ZIP Extractor, ZIP dosyalarının tüm türlerini ve sürümlerini açmayı destekler. Açmak için parola gerektiren şifreli ZIP dosyaları da dahil olmak üzere, yukarıdaki sıkıştırma yöntemlerinden herhangi birini kullanan ZIP dosyaları için tam destek sağlanır.

RAR Dosya Biçimi

RAR dosya formatı (  yazarı Eugene Roshal’ın adını taşıyan R oshal AR chive’dan  ), dosya ve klasörleri tek bir dosyada arşivlemeyi (gruplandırmayı) ve aynı zamanda dosya verilerini sıkıştırmayı desteklemesi bakımından kavramsal olarak ZIP dosyalarına benzer. RAR formatı 1980’lerin başına kadar uzanır ve yüksek sıkıştırma oranları sağlayabilir (daha küçük dosyalar üretir).

Ancak bu, RAR tarafından kullanılan PPMd ve LZMA sıkıştırma yöntemlerinin ZIP tarafından kullanılan Deflate algoritmasından genellikle daha yüksek hesaplama gereksinimlerine sahip olması nedeniyle hız pahasına gelir.

RAR, son derece özel bir formattır ve RAR dosyaları yalnızca WinRar yazılım programı veya yardımcı komut satırı aracı kullanılarak oluşturulabilir. Neyse ki, RAR dosyalarını açma ve sıkıştırmasını açma özelliği “açık kaynaktır” ve bunu yapabilen, ZIP Extractor dahil birçok program vardır.

ZIP Extractor, RAR dosya formatının (Sürüm 5) en son sürümünün yanı sıra daha eski sürümleri (Sürüm 3 ve Sürüm 4) açmak için tam desteğe sahiptir. Bu, şifreli RAR dosyaları için tam destek içerir. RAR dosyaları için Kongre Kütüphanesi girişinde daha fazla bilgi bulunabilir.

7-Zip (7z) Dosya Formatı

7-Zip dosya biçimi (7z olarak da bilinir), ZIP ve RAR gibi, birden çok dosya ve klasörü tek bir dosyada gruplandırmayı ve sıkıştırmayı destekleyen nispeten yeni bir sıkıştırılmış arşiv biçimidir. Bu biçim genellikle varsayılan olarak LZMA ve LZMA2 sıkıştırma yöntemini kullanır. Ancak, 7-Zip biçiminin açık mimarisi, BZIP2, PPMd ve ZIP’s Deflate dahil olmak üzere diğer sıkıştırma yöntemleri için destek sağlar. Ancak pratikte, bu sıkıştırma yöntemleriyle oluşturulan 7-Zip dosyaları nadirdir.

Özellikle, 7-Zip biçimi, belirli dosya türlerinde daha yüksek sıkıştırma oranlarına yol açabilen filtreler için destek sağlar  . Örneğin, 7-Zip tarafından kullanılan BCJ filtresi, belirli yürütülebilir dosya biçimleri (*.exe dosyaları gibi) için daha küçük dosya boyutlarına neden olabilir.

ZIP çıkarıcı, herhangi bir sıkıştırma yöntemi ve filtre kombinasyonu kullanarak 7-Zip dosyalarının tüm çeşitlerini açmayı destekler. Bu aynı zamanda tam destek şifreli ve parola korumalı 7-Zip dosyalarını da içerir.

TAR Arşiv Dosya Formatı

(Katran dosya biçimi  , T maymun  AR bıçak), genel olarak bilgisayar için çok önemlidir köklü bir biçimidir. Bir arşiv formatı olan TAR dosyaları hiçbir şekilde sıkıştırma içermez. Bunun yerine, bir TAR dosyasının amacı, dosya ve klasör kümelerini güvenilir bir şekilde gruplamaktır (veya  arşivlemektir ).

TAR, yıllar içinde önemli güncellemeler almış, köklü, uzun süredir devam eden bir dosya arşivleme programıdır. Genellikle “arşivleme” görevine çok uygun olduğu düşünülür ve dosya gruplarının uzun süreli depolanması ve korunması için uygundur. Başlangıçta bu, 1980’lerin başlarında teyp sürücülerinde arşiv depolaması için tasarlandı (dolayısıyla adı Teyp Arşivi). Günümüzde daha yaygın olarak UNIX/Linux sistemlerinde sıkıştırıcı ile birlikte kullanıldığında sıkıştırılmış dosyalar oluşturmak için karşılaşılmaktadır.

Daha da önemlisi, TAR dosya formatı tek başına sıkıştırmayı işlemez. Bu nedenle, TAR dosyaları hemen hemen her zaman, arşivlemeden sorumlu olmayan saf bir sıkıştırma yöntemiyle sıkıştırılır. Tasarım gereği aşağıda açıklanan bu tür yöntemler, dosya adları veya boyutları gibi sıkıştırılmakta olan veriler hakkında herhangi bir arşiv bilgisi kaydetmez. Bu anlamda, TAR dosyasının işi dosya ve klasörleri arşivlemek (gruplandırmak) iken, sıkıştırıcının işi ortaya çıkan TAR dosyasını daha küçük bir dosyaya sıkıştırmaktır.

En yaygın olarak, TAR dosyası oluşturulduktan sonra sıkıştırma, GZIP sıkıştırma programı (aşağıda açıklanmıştır) kullanılarak yapılır. Bu , *.tar.gz uzantılı bir dosyayla sonuçlanır;  burada  gz  , TAR dosyasının GZIP programıyla sıkıştırıldığını gösterir. BZIP2, LZIP ve XZ sıkıştırma programları da uzantılı dosyalar sonuçlanan kullanılabilir  * .tar.bz2 ,  .tar.lz * ve  .tar.xz * sırasıyla.

GZIP, BZIP2, XZ ve LZIP Dosya Kompresörleri

TAR tarafından gerçekleştirilen arşivleme görevinden ayrı olarak veri sıkıştırma görevi vardır. Bu, yalnızca genel bir veri akışı üzerinde çalışan ve içerdiği dosyalar hakkında herhangi bir arşiv bilgisi kaydetmeyen sıkıştırma yöntemleriyle yapılır. En yaygın örnekler şunları içerir:

 1. GZIP dosya biçimi (*.tar.gz veya *.tgz). Bazı ek meta verilerle dosya verilerine Deflate sıkıştırması uygular. Yaygın olarak kullanılır ancak biçim belirtimi ile ilgili bazı sorunları vardır. Daha fazla bilgiyi gzip.org’da bulabilirsiniz.

 2. BZIP2 dosya biçimi (*.tar.bz2 veya *.tbz). Dosya verilerine BZIP2 sıkıştırması uygular ve her sıkıştırılmış blok için yerleşik veri bütünlüğü kontrolleri dahil meta verileri içerir. Daha fazla bilgiyi sourceware.org/bzip2 adresinde bulabilirsiniz.

 3. LZIP dosya biçimi (*.tar.lz veya *.tlz). Verimli çok bloklu işleme ve paralel sıkıştırmayı açmaya izin vermek için veri bütünlüğü ve indeksleme gibi önemli özelliklerle dosyaya LZMA sıkıştırması uygular. Daha fazla bilgiyi nongnu.org/lzip adresinde bulabilirsiniz.

 4. XZ dosya biçimi (*.tar.xz veya *.txz). Paralel / çok iş parçacıklı açmayı desteklemek için özel özelliklere sahip dosya verilerine LZMA2 sıkıştırması uygular. Daha fazla bilgiyi tukaani.org/xz adresinde bulabilirsiniz.

ZIP Extractor, yukarıdaki tüm sıkıştırılmış TAR formatlarının açılmasını ve açılmasını destekler.

daha fazla okuma

Veri sıkıştırmanın uzun ve ilginç bir geçmişi vardır. Yıllar geçtikçe, bu alan çok çeşitli sıkıştırılmış dosya biçimleri üretti. Bu biçimler, günümüzde yaygın olarak kullanılanlardan (yukarıda incelendiği gibi) daha önce hiç ilgi çekmeyen daha belirsiz biçimlere kadar çeşitlilik gösterir. Daha fazla okuma için, bkz. Arşiv biçimleri listesi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.